Vítám Vás na mém blogu a přeji Vám příjemnou zábavu.


Na stránky vstup,dlouho tu buď,radost z nich měj,až budeš odcházet ,chceš-li, zpravičku mi napiš....Březen 2009

Ruční práce -mé video

27. března 2009 v 23:21 | Jiří

Pletení pro děti

27. března 2009 v 9:28 | Irena |  PleteníPletení a šití na panenky

27. března 2009 v 0:07 | Irena |  Pletení
Pletla jsem pro své vnučky na panenky různa oblečení a z různých materiálů.Taky jsem šila z různých zbytku na panenky oblečení.Zde je několik ukázek

Asanace a výstavba

26. března 2009 v 22:12 | Jiří |  Různé

Jaro, jaro, jaro!

19. března 2009 v 0:23 | Jiří |  Různé
24.3.2009 Tak to vypadalo loni na zahrádceMěsíc březen je spojován s příchodem jara,ale paní zima se nechce vzdát své vlády a vyvádí co se jen dá.Podívejte se na tento obrázek byl pořízen večer 17.března 2009 ,když se přihnal silný vítr a začalo hustě pršet a sněžit.Trvalo to sice jen 5 minut,ale i při tak špatném osvětlení jsou vidět ty proudy vody a sněhu.I dnes se dopoledne tak setmělo,že jsme museli v bytě svítit světlem,opět se přihnala sněhová smršť s vodou.Na zemi pak nezůstala po sněhu žádna památka.Za půl hodiny vykouklo sluníčko. Za oknem s jižní strany se sluníčku vystavovaly krásné listy gloxinie.Kousek vedle začala kvést voskovka a petrklíč,zkrátka v bytě se již hlásí jaro.Podívejte se na fotografie a těšme se ,že jaro již přichází.Letos začne jaro 20.března kdy nastává jarní rovnodennost.Po dlouhé zimě je každá chvilka kdy vysvitné sluníčko pro nás lidí příjemná a vzbuzuje v nás pocity zlepšené nálady a naděje,že po pochmůrných dnech zde bude opět krásně teplo a v přírodě se vše nádherně zazelená.Těšme se na jaro!!!!
Venku to moc jarně nevypadá,ale alespoň vidíme mohutnost některých stromů.Uvidíme jak bude strom vypadat,až se zazelená

Velikonoce svátky jara

6. března 2009 v 13:28 | Jiří |  Různé


Velikonoce svátky jara

Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanské církve a je spojený s památkou umučení a vzkříšení Krista. Pamatují se od své babičky,že vše začínalo škaredou středou.

Proč je škaredá středa ? Je to den, kdy Jidáš zradil Krista. . Lidé se neměli mračit, jinak by se škaredili každou středu v roce - škaredit se, od toho slova je odvozena škaredá středa. Všechno muselo být vynášeno ven z domu, uvnitř nesmělo být vynecháno jediné místečko V tento den lidé bílili světnice i chalupy. Tento den se také vymetaly komíny.

Proč zelený čtvrtek ? V tento den zní kostelní zvony při mši naposledy, pak umlknou až do Bílé soboty - "odlétají do Říma". Jedla se zelená strava -, aby byl člověk zdravý po celý rok. Jestli chcete něco udělat pro své zdraví,tak si dejte v tento den něco zeleného-
špenát ,špenát z mladých kopřiv ,řeřichu atd.Jmenuje se zelenýčtvrtek také možná proto, že na jaře je vše zelené.
Proč velký pátek ? Je dnem hlubokého smutku pro křesťany. V noci ze čtvrtka na pátek byl Ježíš odsouzen k smrti a ukřižován. V tento den se nepracovalo ani na poli ani v sadu, aby se nehýbalo zemí.
Bílá sobota je den, kdy bylo Ježíšovo tělo sejmuto z kříže a uloženo do skalního hrobu. Jelikož jsou při obřadech vigilie křtění novokřtěnci, kteří nosí bílé roucho, je možné, že název pochází odtud. Bílé roucho je znakem čistoty, připomínající smytí hříchů křtem. V tento den končí dlouhotrvající půst
Boží hod velikonoční - Připadá na neděli a to se nesmělo nikde pracovat, rodina trávila tento den společně. Ženy a dívky připravovaly pokrmy, zdobily kraslice a chlapci pletli pomlázky či tatary. Světily se velikonoční pokrmy - beránek, mazanec, chléb, vejce a víno, které měly připravit po dlouhém půstu tělo na návrat k tučnější stravě. Kdokoli přišel do stavení, musel dostat kus posvěceného pokrmu.
Velikonoční pondělí - Chlapci chodí dům od domu za děvčaty s pletenými pomlázkami z vrbového proutí, které se zdobí barevnými stuhami. Šlehají dívky a říkají říkanky.Za to dostanou malovaná vajíčka, chlapci zase pohoštění vínem nebo alkoholem. Je to prastarý zvyk chodit po pomlázce a znamená "omladit".
Dnes je vše úplně jinak,ale není na škodu si připomenout význam těchto svátku.Velikonoce se v podstatě dnes slaví jen v nedělí a pondělí.V neděli se dnes navštěvují příbuzní a celé rodiny na příjemné odpolední posezení s bohatým pohoštěním.
Pondělí je dnem pomlázky ,kdy otcové se svými ratolestmi navštěvují nejen příbuzné,ale i přátelé a známe .Vodu vystřídala nejnovější kosmetika-parfumy ale pomlázka-u nás karabáč je stále stejný pletený z vrbového proutí.Kdysi si jej sami pletli mládenci,dnes jej dostaneme běžně koupitna trzích a ve velkých marketech.U nás se říká pondělí pomlázce šmigrust. Takže příjemné svátky a bohatou pomlázku-šmigrust.

Velikonoční inspirace

4. března 2009 v 18:11 | Irena |  Háčkování
24.3.2009 Přibyly kuřátka


19.3.2009 Několik nových foteček
včelka

Pranostika : Únor bílý - pole sílí
.................. Březen za kamna vlezem
................... Duben ještě tam budem
...................Studený máj v stodole raj
................. .Červen studený - sedlák krčí rameny
...................Jaký červenec, takový leden.
...................Když v srpnu moc hřímá, bude na sníh bohatá zima.
...................Co srpen nedovařil, žáří nedosmaží.
...................Sněží-li brzy v říjnu, bude mokrá zima.
...................Když na dušičky jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje.
...................Studený prosinec - brzké jaro.